Dodany przez Waldemar Treliński, czwartek, 17 02 2015

Rodzaje miodu i jego właściwości

Niejednokrotnie słyszymy powiedzenie, że coś, co spotyka nas dobrego, to jest miód na naszą duszę.

Dzieje się tak nie bez przyczyny, ponieważ miód jest nie tylko smacznym, naturalnym produktem, ale także posiada właściwości lecznicze.

Istnieje wiele rodzajów miodu. Może być miód pszczeli spadziowy, rzepakowy, akacjowy, wielokwiatowy, gryczany, lipowy oraz na przykład wrzosowy. Niezależnie od gatunku każdy z nich – może poza gryczanym – ma piękną złotawą barwę i jest prawie przezroczysty.

Wracając do właściwości leczniczych wytwarzanych przez pszczoły produktów, można śmiało powiedzieć, że są one nie do przecenienia i wspomagają leczenie wielu schorzeń.

Weźmy pod uwagę chociażby miód lipowy. Do najważniejszych cech charakterystycznych tego miodu należy działanie przeciwgorączkowe. Ponadto jest stosowany w leczeniu przeziębienia oraz grypy.

Posiada także właściwości, dzięki którym łatwiej zasypiamy i lepiej radzimy sobie ze stresem. Nie ulega więc wątpliwości, że miód lipowy jako środek wspomagający leczenie powinien znajdować się w każdym domu.

Chociaż najmniej słodki jest miód spadziowy, również posiada wyjątkowe właściwości lecznicze. Przede wszystkim na jego bazie produkuje się syropy wykrztuśne mające zielonkawą barwę i działające z jednej strony przeciwzapalnie, z drugiej natomiast przeciwbakteryjnie.

Miód wielokwiatowy natomiast może być stosowany w leczeniu zapalenia gardła, przeziębień, anemii. Ten bardzo słodki płyn posiada także wpływ na wzrost sił witalnych człowieka.

Fotorelacja

catering
gastronomia
jedzenie