Dodany przez Mirosław Popławski, czwartek, 30 12 2013

Na czym polega proces liofilizacji?

Ostatnio jednak także produkuje się żywność liofilizowaną dla codziennego domowego stosowania jako najbardziej zdrową, zawierająca wszystkie niezbędne składniki do prawidłowego odżywiania.

Stosuje się ją również w: laboratoriach chemicznych, biotechnologii, archeologii, zakładach farmaceutycznych. Liofilizowana żywność jest lekka i co bardzo ważne, zachowuje wszystkie witaminy, składniki odżywcze i minerały. Liofilizacja (ang. freeze dried) jest jedną z najskuteczniejszych metod utrwalania żywności. Liofilizowane produkty charakteryzują się bardzo dobrą wchłanialnością przez organizm i rozpuszczalnością. Liofilizacja ma zastosowanie nie tylko w przemyśle spożywczym. Stosuje się do tego mieszaniny chłodzące lub ciekły azot. Zniszczone materiały mrozi się do bardzo niskich temperatur a potem suszy w taki sposób aby pominąć fazę ciekłą. W latach 50-tych XX w. dla potrzeb kosmicznych i wojskowych został wymyślony proces liofilizacji żywności. Proces liofilizacji stosuje się do regeneracji zalanych i zniszczonych, zaatakowanych przez robaki i grzyby, dokumentów, zbiorów bibliotecznych, archiwów, książek. Produkowana żywność liofilizowana przeznaczona jest głównie dla sportowców i podróżników. Polega ona na wysuszaniu i zamrożeniu produktów nieodpornych na ogrzewanie.
Więcej informacji dotyczące procesu liofilizacji, a także ofertę żywności liofilizowanej takiej jak: owoce liofilizowane, grzyby liofilizowane, produkty ekologiczne liofilizowane, przyprawy liofilizowane i warzywa liofilizowane przejrzycie na witrynie firmy Liogam - http://www.liogam.pl.

Fotorelacja

żywność
jedzenie
konserwacja żywności