Podobne artykuły

 • Senat przyjął zmiany na przyznawaniu najniższych emerytur

  Senat przyjął na czwartek nowelizację ustaw, która zakłada, że rencistom z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy będzie przysługiwało prawo do najniższego świadczenia emerytalnego na wysokości 1 tys. zł.

 • Akcje Poczty Polskiej, PKP PERN-u nie będą wystawione na sprzedaż?

  Poczta Polska, PERN Polskie Koleje Państwowe trafią na listę spółek, których akcje nie będą mogły podlegać zbyciu przez Skarb Państwa - zakłada projekt nowelizacji ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Projekt zmienia i m.in. zasady wynagradzania członków Rady ds. spółek.

 • Exatel rozbuduje największą sieć światłowodową państwa

  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Administracji przedłużyło z końcem września zawartą 3 lata temu z firmą Exatel umowę na operowanie siecią OST 112, do której podpięte są kluczowe dla Polaków systemy bezpieczeństwa, m.in. numer alarmowy 112.

 • Polska liderem na produkcji owocowo-warzywnej

  Polska był szóstym, pod względem wartości, producentem owoców warzyw na UE-28. Jednak z uwagi na znaczny udział owoców warzyw kierowanych do przetwórstwa, zajmuje także czołowe miejsce na produkcji przetworów owocowo-warzywnych - wynika z najnowszego raportu PKO Banku Polskiego.

Dodany przez Waldemar Treliński, czwartek, 19 07 2014

Kawa - kawał historii

Kawa palona wykorzystywana po raz pierwszy była w I tysiącleciu p.n.e.

w Etiopii. Pierwotnie kawę paloną gotowano z dodatkami soli i masła. Warto wspomnieć, że w tych czasach nikt jeszcze nie hodował kawy, mieszkańcom musiało wystarczyć to co udało się uzbierać z naturalnych stanowisk. Według historyków, kawa palona przywieziona została przez kupców arabskich do Jemenu dopiero w XIII wieku. To właśnie tam opracowano metody preparowania nasion przez prażenie. Warto wspomnieć, ze w Jemenie do dnia dzisiejszego produkowana jest najdroższa kawa na świecie.

W Polsce kawa palona po raz pierwszy zawitała w XVII wieku. Przywieźli ją do Nas z Mołdawii Turkowie. Moda na spożywanie kawy zapanowała dopiero w XVIII wieku. W tym czasie powstawały również pierwsze kawiarnie zwane kafehauzami. Kawa palona z początku była oczywiście napojem dla bogatszych ludzi, ale z czasem stała się bardziej popularna i dostępna była dla mniej zamożnych ludzi.

W chwili obecnej na naszym rynku dostępnych jest wiele rodzajów kaw z różnych krajów. Naturalnie najlepiej wybierać tą świeżo paloną. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się kawa Arabica. Arabica jest to bardzo popularny gatunek kawy w Polsce, który pochodzi z Etiopii. Kawa arabica bardzo często nazywana jest górską kawą, ponieważ hodowana jest właśnie w górskich plantacjach.

Arabika jest synonimem kawy o najwyższej jakości.  Ziarna kawy arabica są podłużne, posiadają zielonkawy kolor i mają prostą bruzdę. Najlepsze ziarna tej kawy zawierają około 1,5% kofeiny. Warto zaznaczyć, że w chwili obecnej na całym świecie uprawianych jest ponad 20 różnych odmian kawy arabica. Według największych specjalistów najlepsza odmiana to Excelso Kolumbia. Jest to najlepsza jakościowo i zarazem najdroższa kawa kolumbijska. W Polsce dużą popularnością cieszy się również Costarica Tarazzu. Jest to kawa kostarykańska, którą często można spotkać na półkach naszych sklepów.

Kawa Arabica jak wcześniej zostało wspomniane hodowana jest w górskich plantacjach na wysokości minimum 1100 metrów npm. To właśnie dzięki idealnemu wpasowaniu się w górski ekosystem i oryginalnemu sposobowi hodowli kawa arabica może zawdzięczać swój wyjątkowy smak. Na górskich plantacjach kawa dojrzewa zdecydowanie wolniej dzięki czemu jej nasiona są w stanie zachować więcej naturalnej słodyczy.

Fotorelacja

restauracja
catering
gastronomia